Problemy zdrowotne osób starszych

Problemy zdrowotne osób starszych
cholinki miód

Proces starzenia oraz jego przebieg, zależy od indywidualnych predyzpozycji. Wraz z wiekiem w organizmie człowieka zachodzi wiele zmian. Proces starzenia przyspieszają niektóre czynniki, takie jak palenie papierosów czy nieodpowiednia dieta. Wówczas w organizmie gromadzą się toksyny, które upośledzają funkcje niektórych układów. W wielu przypadkach układ immunologiczny staje się coraz słabszy, przez co dana osoba jest bardziej podatna na wiele chorób. Regeneracja organizmu jest wolniejsza, co również ma konsekwencje dla stanu zdrowia.

Większość osób starszych cierpi na wiele chorób. Zazwyczaj są to współistniejące ze sobą choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, choroba niedokrwienna serca czy cukrzyca. W przypadku niektórych chorób istnieją znaczne utrudnienia w doborze medykamentów. Ponadto u osób starszych można zaobserwować mniejszą tolerancję na leki. Czasem osoby starsze samodzielnie zwiększają dawkę określonego preparatu leczniczego. Takie działanie jest szkodliwe, ponieważ może być przyczyną toksyczności leku lub jego interakcji z innymi farmaceutykami.

Ze względu na częste problemy zdrowotne osoby starsze powinny być pod stałą opieką lekarską oraz bezwarunkowo stosować się do zaleceń specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *