Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona
Coldrex o smaku cytrynowym wcześnie wykryta żółtaczka u psa wymaga leczenia

Choroba Parkinsona przeważnie występuje u osób w wieku podeszłym. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki zachorowań osób w wieku średnim. W chorobie dochodzi do stopniowego zaniku sprawności ruchowej oraz umysłowej. Z tego powodu jest to choroba neurodegeneracyjna.

Najczęściej przebieg tej choroby jest bardzo powolny, przez co trudno zauważyć początkowe objawy. Ponadto cechą charakterystyczną tej choroby są bardzo zróżnicowane objawy u chorych. Najczęściej jedną z pierwszych dolegliwości są wolniejsze ruchy podczas wykonywania takich czynności, jak chodzenie czy wstawanie. Ze względu na uszkodzenia komórek mózgowych, sygnały są z opóźnieniem wysyłane do mięśni. U wielu osób w początkowej fazie choroby, można zaobserwować drżenie rąk. Odbywa się to nawet podczas spoczynku czy we śnie. Większość chorych skarży się na bóle mięśni. Z czasem chorzy miewają problemy z mówieniem. Ich mowa jest niezrozumiała i niewyraźna dla otoczenia. Podobne trudności występują podczas pisania. Niebezpiecznym objawem są problemy z utrzymaniem równowagi. Osoby chore mogą często przewracać się, co może skutkować nawet licznymi złamaniami.

W późniejszym stadium choroby pojawia się nadmierne ślinienie oraz pocenie. Najczęściej śmierć następuje na skutek różnych powikłań, takich jak np. zapalenie płuc. Leczenie opiera się przeważnie na zahamowaniu postępów choroby. Leki mają na celu poprawę jakości życia chorego oraz przedłużenie długości życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *